Gülayşe Koçak

Görevi : Eğitmen - Yazarlık

 

 

                                                                         

Gülayşe Koçak New York’ta doğdu. Çocukluğu ABD ve Habeşistan’da geçti; öğrendiği ilk yabancı dil, Habeşçeydi. İlkokulu Kopenhag’da bir manastırda, ortaöğrenimini Hannover-Ankara arasında sürdürdü; Hannover Konservatuvarında (Hochschule für Musik und Theater) piyano eğitimine devam etti. Lise sonu Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Basın-Yayın bölümünden 1979’da mezun oldu.

Ankara Kanada Büyükelçiliği’nde 10 yıl çalıştı; 5 yıl resmî tercümanlık, 5 yıl Konsolos Yardımcılığı yaptı.

Roman yazmaya bu yıllarda başladı; ayrıca, amatör bir oda müziği grubunda piyano çaldı, bu grupla birlikte konserler verdi. Ankara Anglikan Kilisesi’nin pazar ayinleri orgculuğunu yürüttü. Cam mozaik eşyalar üretmeye başladı.

White and Case hukuk şirketinin Ankara bürosunda 3,5 yıl personel müdireliği yaptı.

İstanbul’a taşınan Koçak, Sabancı Üniversitesi Yazma Becerileri Merkezi’nde Mayıs 2003 – Aralık 2014 arasında çalıştı: Yaratıcı yazma atölyeleri düzenledi, öğrencilerin akademik makalelerine geribildirim sundu. Her yıl bir öykü, bir deneme yarışması düzenledi. 1 Aralık 2014’te Sabancı Üniversitesi’nden emekliye ayrıldı. Halen serbest olarak eğitimler vermekte.

 

Geliştirdiği ve Düzenlediği Eğitimler, Atölyeler

“Yaratıcı Düşünme ve Yaratıcı Yazma” eğitim ve atölyelerini Sabancı Üniversitesi’nde öğrencilere, akademisyenlere, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine bir dönem, Ayvalık International Music Academy öğrencilerine gönüllü olarak TEVİTOL öğrencilerine, Maltepe Cezaevi ceza infaz memurlarına, ayrıca davet edildiği ODTÜ, Kadir Has Üniversitesi, İzzet Baysal Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Borusan, TC Merkez Bankası, İstanbul Erkek Lisesi, Terakki Liseleri, TED Istanbul Koleji gibi pek çok kurumun öğrenci, mensup ve yöneticilerine sundu.

“Etkili Yazma Teknikleri, İş Yazışmaları, E-Mail Adabı, Raporlama Teknikleri, Türkçe İmlâ” eğitimlerini Sabancı Üniversitesi, Tüpraş, Ülker, CarrefourSA, Hayat Holding, Kayalar, Kastamonu Entegre, Sinerji, TEVİTOL gibi pek çok şirket ve kurum çalışan ve yöneticilerine verdi, vermekte.

“Toplumsal Cinsiyet” eğitimlerini, “Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması” projesi çerçevesinde Van’da, Kars’ta, Trabzon’da, Nevşehir’de, Kocaeli’nde, Erzincan’da lise öğretmenlerine verdi; her yıl Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen “Mor Sertifika” haftasında, farklı illerden gelen öğretmenlere halen vermekte.

“Yaratıcı Yazma ve Cinsiyet Halleri” eğitimlerini, “Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması” projesi çerçevesinde 2010-2013 yıllarında Istanbul’da verdi.

“Stres Yönetimi” ve “Çatışma Yönetimi” eğitimini (harmanlanmış bir eğitim) TC Merkez Bankası yöneticilerine verdi.

Öğretmen Seminerleri: Davet üzerine “Eğitimde İyi Örnekler Konferansı”nda, Istanbul Erkek Liseliler Vakfı, Şişli Terakki, Doğa Koleji, ENKA Okulları, MEF Okulları, Açı Lisesi, TEVİTOL, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları, Avrupa Koleji, Okyanus Koleji, Alanya Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları gibi eğitim kurumlarında öğretmenlere, yaratıcı düşünme ve yaratıcı yazmayla ve yaratıcı yazmayı öğretmekle ilgili konferans ve seminerler verdi / vermekte.

Jüriler: Sayısız öykü yarışmasının jürilerinde yer aldı, almakta.

Yazarlıkla İlgili Seminerler, Paneller: Davet üzerine Ankara, Istanbul, Kopenhag, Toronto’da, yazar ve yaratıcı düşünme-yaratıcı yazma eğitmeni olarak konuşmalar yapmakta, panellere katılmakta.

 

Yayınlar:

Romanları: “Çifte Kapıların Ötesi” (1. Baskı Oğlak Yayınevi 1993; 2. Baskı İletişim 2003, 3. Baskı Yapı Kredi Yayınları 2013, 4. Baskı YKY 2017);  “Gözlerindeki Şu Hüznü Gidermek İçin Ne Yapmalı?” (1. Baskı Oğlak Yayınevi 1997; 2. Baskı Yapı Kredi Yayınları 2015); “Topaç” (Kanat Kitap 2002, 2. Baskı Yapı Kredi 2016), “Siyah Koku” (Yapı Kredi Yayınları, 2012, ikinci baskı YKY 2017).

Deneme kitapları: “Yaratıcı Yazmanın Hazzı” (Alfa Yayınları, 2013); “Denemedi Demeyin” (Alfa Yayınları, Haziran 2017).

Yetişkinler İçin Masallar: “FaRe ve LaSi” 2017’de Alfa Yayınları’ndan çıkacak.

Koçak’ın, makale ve kitap çevirilerinin yanı sıra, çeşitli dergi ve kitaplarda basılmış kitap tanıtım yazıları, makaleleri, denemeleri var.

 

Yabancı Diller: İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmektedir.

Üyelikler: PEN Yazarlar Birliği ve EWCA (Avrupa Yazma Becerileri Merkezleri Birliği) üyesidir.

Tamamlanmış bazı kurslar: Düsseldorf Volkshochschule, Mosaic (1981); Düsseldorf Volkshochschule, Batik (1981); Ravenna Mozaik Okulu (2016), Bahçeşehir Üniversitesi Çoksesli Koro Şefliği Sertifika Programı (2016).   

Koçak halen Istanbul’da yaşamakta, yazmakta, cam mozaik eşyalar üretmektedir. Çok-sesli Istanbul Avrupa Korosu’nda korist olarak yer almakta, piyano çalışmalarını sürdürmektedir.

Kerem ve Sinan’ın annesidir.